čtvrtek 21. října 2010

Vítkov - český rasismus v plné parádě

Čtyři mladíci prokazatelně napojení na neonacistické organizace připraví zápalné lahve, zamaskují si obličeje, postaví se každý k jednomu oknu domu obývaného Cikány a nahází do domu zapálené lahve. Při požáru shoří celý dům a malá Natálie utrpí popáleniny na 77 procentech těla. Tolik základní fakta.
Obžalovaní dostali výjimečné tresty 20-22 let. Více v rozsudku (http://data.idnes.cz/soubory/krimi/A101020_ABR_ROZSUDEK.PDF) a především v jeho odůvodnění (zde od 18. minuty http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411034000487-soud-se-zhari-z-vitkova/)- doporučuji všem shovívavým s pachateli!

Co mě šokuje je postoj velké části české veřejnosti, která jako by měla soucit s pachateli.
Obávám se, že kdyby napadená byla nějaká slušná bílá rodina a těžce popálené bílé děvčátko, reakce veřejnosti by byla zcela opačná. Nebo kdyby dokonce podobný útok postihnul někoho blízkého?
Příjemně mě naopak překvapila reakce českých politiků (s výjimkou Klause) a odborníků, kteří s tresty souhlasí a ohavný útok zásadně odsuzují (http://www.novinky.cz/domaci/214646-klause-zaskocila-vyse-trestu-pro-vitkovske-zhare.html).

Rasismus v jakékoliv formě je věc v 21. století absolutně nepřijatelná. Rómové/Cikáni jsou stejnými občany České republiky jako my všichni ostatní a jejich složité začleňování do společnosti je problémem a starostí nás všech!

pátek 3. září 2010

Průměrná mzda ČR vs. Německo

Průměrná mzda v ČR 23.513 Kč, tzn. přibližně 11.300 Euro ročně.
http://finweb.ihned.cz/c1-46244370-prumerna-mzda-v-cesku-vzrostla-o-2-4-procenta-na-23-513-korun

V Německu (našel jsem údaje za rok 2007) 41.500 Euro ročně, ve východním "pouze" 30.000.
http://www.sueddeutsche.de/karriere/gehaelter-in-deutschland-im-durchschnitt-euro-1.461930

Průměrný Čech tedy vydělá 27 procent toho, co průměrný Němec!
Z vlastní zkušenosti vím, že obrovské množství Čechů vydělává i na ten německý plat - v Německu se vyvíjí, vyrábí s vysokou přidanou hodnotou, prodává, řídí - v ČR německé firmy montujou jednodušší věci, případně se sem třeba jezdí z Bavorska balit gumoví medvídci... http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/?trolli-bohemia-investovala-pul-miliardy

Podotýkám, že kromě služeb (tzn. práce) je v Německu stejně draho nebo díky obrovskému trhu často i levněji než u nás. Dokonce i kebab stojí v Německu stejně a chutná lépe...

Od 1.1.5.2011 můžeme konečně u sousedů pracovat bez pracovního povolení. Stačí se tedy naučit pořádně německy, najít si u sousedů práci (v tom může být háček) a najet na režim dva roky práce na západě, dva roky prázdnin na východě...

pondělí 24. května 2010

Hornbach - otevřená stížnost

dne 24.5. odesláno centrále společnosti Hornbach v ČR:

Dobrý den,

po letech strávených v západní Evropě jsem prožil doslova šokující zážitek ve Vaší prodejně v Praze-Řepy.

Vybral jsem si koupací vanu, přijel jsem pro ni sám autem. V oddělení, kde se vany prodávají, jsem požádal jednoho z Vašich prodavačů, zda by bylo možné pomoci mi s přemístěním vany do oddělení stavebnin, kam už mohu zajet autem a tam mi ji pomohl naložit. On se s úsměvem zeptal - "A kdo Vám s tím jako má pomáhat?" - Navrhnul jsem: "Třeba Vy.". Odpověď byla: "My jsme sámoška." a vysvětlení, že si mám jít pro nákupní vozík a vanu naložit sám.
Konec příhody si zřejmě domyslíte. Okamžitě jsem obchodní dům opustil, koupil jsem vanu u konkurence a aktivně šířím příběh mezi známými a také prostřednictvím svého blogu na internetu.
Neochota ke dvěma minutám práce a zvednutí cca deseti kilogramové vany Vás připravila nejen o marži z prodeje jedné vany, ale snad i o několik dalších potenciálních zákazníků.
Věřím, že aktivním zveřejňováním tohoto příběhu a jeho zasláním do sídla Vaší centrály v Neustadtu alespoň trochu přispěju ke zlepšení chování prodejců k zákazníkům v České republice.

S pozdravem,
Jan Brotánek


Pro objektivitu doplňuji:
Ještě téhož dne přišel omluvný email od zástupce ředitele obchodního domu, který si zároveň vyžádal informace o době "incidentu". Tak nezbývá než věřit, že tato příhoda je dílem selhání jednotlivce.

pátek 14. května 2010

OBI - recenze


aneb částečně úspěšný boj za zákaznická práva

Příběh první: můžete vrátit zboží - ano, ale...
Přineste zpět zboží v neporušeném obalu a do 14dní dostanete zpět peníze. I později je možné zboží vrátit a nakoupit něco jiného v ceně vráceného zboží. Obecně formalita - několikrát jsem zboží vrátil a bez dotazů jsem za pár vteřin dostal zpět peníze.
ALE! Koupil jsem plovoucí podlahu, raději něco navíc. Dárek zdarma - podložka Miralon. 
Problém už při nákupu - informační systém nedokázal přiřadit správné množství podložky, tak jsem se vzdal 3m2 podložky výměnou za blíže nespecifikovanou čekací dobu.
Problém při vrácení - po 14ti dnech jsem jel vrátit přebytečnou podlahu, celkem asi 12 m2 a podložku. Bohužel jsem nebyl úspěšný. Musel bych prý vrátit úplně vše, co jsem 
nakoupil. OBI totiž nedokáže účtenku "roztrhnout". Smůla. Prodavačky souhlasili, že by pomohlo, kdybych si příště všech 16 balení podlah nechal
naúčtovat jednu po druhé. Varoval jsem je, že si podobně budu kupovat všechny cihly. Dohady nepomohly, musel jsem odjet s nepořízenou.
Pomohl pochopitlně email na centrálu OBI, která se omluvila a zařídila, že mohu jakékoliv množství podlahy vrátit a Miralon si ponechat jako dárek.
Jak asi dopadnou ostatní, kteří se na centrálu OBI neobracejí?

Příběh druhý: ručíme za nejnižší ceny - opravdu?
Ceny v OBI - džungle. Většina výrobků je drahá, některé totálně předražené. Menšina levných, občas i hodně levných. Pokud chcete ušetřit, je potřeba při zejména větších nákupech pečlivě sledovat ceny u konkurence (tzn. stavebniny, železářství, apod. - Baumax a spol. nejsou konkurence v pravém slova smyslu, drží ceny přesně tam, co OBI!).
Příklad výrobků, které jsou jinde k dostání za polovinu i méně: hladítka, vodováhy, spojovací materiály, větrací mřížky, ... Tím, že věnuji určitý čas srovnávání cen, ušetřím odhadem 10-20 procent materiálových nákladů, což je při rekonstrukci celého bytu slušná částka.
Teoreticky Vám OBI garantuje nejnižší cenu plus bonus 10 procent, pokud objevíte nižší. Prakticky to probíhá takto:
  • potřebují fyzický důkaz - tzn. leták. Vězte, že si OBI pečlivě hlídá, aby v žádném letáku konkurence nižší ceny nebyly. (to je pozitivní)
  • nabídka musí být ve stejném městě (to je logické)
  • produkt musí být identický (to je chyták)
  • Fotografie v mobilu z prodejny konkurence nestačí - potřebují prý fyzický důkaz. Po dlouhých dohadech s prodavači, jsem nakonec drahé zboží raději vrátil, vzal zpět peníze a koupil ho levněji jinde.

Příběh třetí: OBI slaví - využijte toho!
Zde malý tip, jak ušetřit při nákupu v OBI po dobu platnosti této akce:
nakupte zboží za 1000 Kč, dostanete los. Na něm je sleva 5 procent (teoreticky i 10 procent nebo jiná výhra, ale když mi prodavačka ukazovala losy, které přes den dostala, tak téměř všechny byly na 5 procent, výjimečně na 10 a jeden na slevu 100 Kč.). Při vrácení zboží po Vás los nikdo nebude chtít zpět. Pak můžete stejné
(nebo jiné) zboží koupit se slevou. Koneckonců vyděláte vy i OBI, neboť jejich marže jsou řádově vyšší než 5 procent.

Příběh čtvrtý: personál - dobré zkušenosti
Tady je potřeba pochválit. S personálem v OBI mám až na výjimky dobré zkušenosti - slušné chování, dobré odborné znalosti, přívětivý přístup k zákazníkovi. ("Kupte tohle, to je stejně dobré a o polovinu levnější.")

Zkušenosti jsou z obchodních domů OBI v Plzni z jara 2010.

úterý 9. února 2010

ECC Germany - thanks for help!

This should have been a warning against one German online store.
September 2009. Cheapest offer for certain type of CRT monitor - 121.90 Euros. Advanced payment from my account in Finland in order to save more money.


Later an announcement that they cannot deliver this item. I canceled the order and wanted back my money.
Not that simple though! The online trader wanted to charge me 12 Euros for the payment back to Finland. I did not have an account in Germany at that time and tried to persuade them to transfer money back to Finland for free. I was not successful.

I felt I have a right to get my money back without any charges. I could have used an account of my German friends at this time. But I had enough time those weeks and felt I like fighting for my rights and the rights of those who would have the same kind of problem one day. 


I contacted the European Consumers Center (ECC) and asked them for support. Now it came another disaster. 
First they needed to agree which center will serve me (Finnish, Czech or German?). Next I had to fill-in couple forms, scan an agreement, etc. This was pretty much all they did for me (=nothing).
After many request and weeks of waiting I decided to contact their bosses at European Commission for Consumer's Affair. And it helped. 
Finally I got an answer from ECC - the trader is supposedly charged by its bank for the bank transfer, therefore it is ok that I am requested to pay 12 Euros for transferring my money back to Finland. Nonsense - no bank in Euro-zone would break the laws in such simple way - money transfers all over Euro-zone cost the same as local transfers! I had to educate the lawyers of ECC and send links to them so that they could study the regulations on cross-border payments in Euro-zone... 

On October 28 I finally got the following answer from ECC in Kehl:

"Dear Mr. Brotanek,
I contacted the trader once more and will keep you informed about the outcome."

I understood it is time to give up... I got a free bank account in Germany and asked the trader to send my money there. After two requests they did it! And I was lucky!!!

Today - February 8, 2010 - my dear friends from ECC finally solved this case:

...
In the case mentioned above, we have received new information:
According to the insolvency department of the court (Amtsgericht) Bonn , the trader has declared insolvency. The file number of the insolvency department is 98 IN 22/10.
The contact details of the administrator are:
Rechtsanwalt Peter Staroselski
Godesberger Allee 125-127
53175 Bonn
Tel.: 02 28/8 10 00 56
Fax: 02 28/8 10 00 8 20
E-mail: peter.staroselski@dhpg.de
Since we have only got measures of out of court resolution, we cannot pursue your claim.
We therefore regret that we can’t give you a positive feedback in this case.
...

úterý 26. ledna 2010

Renting a flat in Prague

A story about how it works when you want to rent a flat in Prague in January 2010. (Might be a lot more difficult if you are a foreigner)



Finding a flat in Prague
At www.sreality.cz you can find most of all offers. 95 percent or more of those are from real estate agencies – that means you will need to pay a commission for the rental - usually 1 month rent + 20% VAT (!). Also private persons can offer via this server but unfortunately they don’t use this option very often… Some offers by private persons can be found at www.sbazar.cz.

Other useful sites are www.bezrealitky.cz - nice project to avoid unnecessary services of real estate agencies but not used by too many.
Watch out! The real estate agencies put in their offerings absolutely everything that they find whereever. Therefore it is easily possible that one flat is offered by many agencies and also by the owner at the same time. Before seeing the flat it’s worth to search for the owner on the Internet.


There is a lot of other websites where you can find even more flats. Most of these extra flats are gone already but the reason why these are announced is in my opinion that the real estate agency just wants to get your requirements and phone number and if they have some flat that they cannot get rid of they will call you.


Is the flat still available?
Good flats at our location were gone in few hours. There was no sense of reading older announcements. Either there was something wrong with the flat (too high rental, next to busy road, first floor, etc.) or it was gone! Always! For this reason don’t expect to get any discounts for good flats. One must be ready to decide almost immediately. 
We decided for one flat in 2 hours after the seeing of it and were already second in the list.
Once a girl brought a commission to the seeing and paid directly during the appointment so we were out of the game.
On the other hand one nice flat for ok price but next to a busy road stayed available for weeks. 


Requirements by the owners
Often – “no foreigners” (!) (I suppose people from former Soviet Union are meant by this?). 
Frequently also: no pets, not too many people in one flat, etc. Surprisingly very few owners were interested about who is going to rent their flat!


Viewing of the flats
In case of a good flat you won’t usually choose the time – the real estate agency will. And in this case real estate agent is lazy to go to the same place more then once. Things like canceled appointments just before the seeing are quite normal…
Once I wanted to arrange a visiting for 6pm. The lady asked me to come at 5.30pm because she has a client at 5pm so that she does not have to wait. When I was checking the visits I had arranged I noticed that the client at 5pm and the client at 5.30pm is the same - it was me :-) Reason: one flat offered by two different agency, apparently they cooperated.


Price and tricks
The total rent consists of:
- rent itself (the profit for the owner before taxes)
- services (garbage, cleaning of the common rooms, etc.)
- fee for the funds for renovations (usually 20-30 CZK per sqm) - be careful who pays this
- advance payment for energies (heating, water, hot water, electricity, gas) - should be put in balance in the end of year but must be mentioned in the rental agreement


In addition to this you need to take account of paying:
- a deposit which you get back in the end (about one month rent) 
- a commission for the real estate agency (about one month rent)


Sometimes the announced price is 10k+fees of 5k, sometimes 13k + fees of 2k and sometimes you will even have to pay something extra (energy, etc.)! Always ask and also read the agreement carefully before you sign it.



Real estate agencies
Most of the agents I met were absolutely unprofessional. They were even sometimes seeing the flat and meeting the owner at the same time as me for the first time. They announced the viewing for more people for the same time. They were unable to answer basic questions such as which fees are included in the rental and which are to be paid separately… There are hundreds of real estate agencies in Prague most of them have very bad reputation.
It’s easy money for them – one visit, one contract (that they have for years) and they earn about 13.000 CZK.


Contract
Usually the contract is made for one year – almost never for unlimited period. Reason: due to the law it is complicated to get rid of the tenant with unlimited rental agreement even if he for example doesn't pay the rent. Same reason why you are not allow to have permanent residency in the flat… In inner parts of Prague this will cause you troubles with parking. 
The agreement (“nájemní smlouva“) has 3 months of notice period by law. If you cancel the agreement before the agreed period, the deposit (usually 1 month rental) stays for the owner as mentioned in the contract. Be careful that you are not signing "podnájemní smlouva" (underlease) - then you are not protected by law.


Postscript
I suppose my 3 year career at sourcing at one of the top companies in Europe paid off: we rented a flat directly from the owner and got a discount of 1500 CZK per month. My heart would bleed if I had to give even 1 Euro to the real estate agents I met.


useful links:
www.sreality.cz - almost all free flats in Czech Republic can be found here
www.bezrealitky.cz - market place for those who don't need real estate agency
www.sbazar.cz - some flats are offered through this web page by the owners


Good luck! Hodně štěstí!